Skip to content

KKK

1) Kes on kampaania korraldaja?

Kampaaniat nn vaenukõne kriminaliseerimise vastu ja seeläbi sõnavabaduse säilitamise kaitseks korraldab Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks. Meie eesmärke jagavad mitmed teised ühendused, kaasa arvatud Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja erakond Isamaa.

2) Mida kampaania taotleb?

Lähtume eesmärgist säilitada Eesti Vabariigis senisel tasemel austus sõnavabaduse vastu, hoides ära Euroopa Liidu poolt nõutud karistusseadustiku muutmise, mille kohaselt saaks inimesi kriminaalkorras süüdi mõista ja vangi panna pelgalt oma seisukohtade väljendamise eest viisil, millega ei ole põhjustatud ei kahju ega ka reaalset ohtu kellegi elule, tervisele ega varale. Oleme seisukohal, et ühiskondliku vaenu õhutamise keeld on karistusseadustiku paragrahvis 151 sätestatud piisavalt ulatuslikult ja selle keelu laiendamiseks puudub ühiskondlik vajadus.

3) Milline on kampaania ajakava?

Allkirjade kogumine ei ole esialgu ajaliselt raamistatud, kuna siiani ei ole teada, millal nn vaenukõne kriminaliseerimise eelnõu uuesti parlamendi menetlusse jõuab. Allkirjad selle eelnõu läbisurumise vastu esitame peaministrile pärast seda, kui vastav eelnõu parlamendis algatatakse. Loomulikult tegutseme kantuna lootusest, et see eelnõu ei jõuagi parlamendi menetlusse.

4) Kes kampaaniat rahastab?

Allkirjade kogumist rahastab Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks, mis omakorda tegutseb tuginedes üksnes eraisikute annetustele. Sellisena on kampaania näol tegu tõelise kodanikualgatusega, mille elluviimiseks ei kasutata vähimalgi määral valitsuse poolset, teiste riikide valitsustelt või välismaistelt fondidelt lähtuvat ega ka Euroopa Liidu rahastust. Seda enam on olululine, et võimalikult paljud inimesed annaksid kampaania õnnestumiseks annetustega omapoolse annetuse. Annetuse saab vormistada vaid mõne hetkega annetuste lehel. Seejuures on vajalik ja tänuväärne iga annetus, sõltumata annetuse summa suurusest.

5) Miks on seda kampaaniat vaja?

Kampaaniat on vaja seetõttu, et nn vaenukõne kriminaliseerimine Reformierakonna poolt 2020. aasta sügisel esitatud, ent sama aasta detsembri parlamendi menetlusest välja kukkunud eelnõus ettenähtud korras kujutaks endast kõige tõsisemat rünnakut sõnavabaduse vastu, mida on Eesti Vabariigis pärast 1934. aasta riigipööret ja vaikiva ajastu kehtestamist nähtud.

Kui praegu kehtiva karistusseadustiku paragrahvi 151 kohaselt on ühiskondliku vaenu õhutamine määratletud väärteona, mille eest saab inimesi karistada vaid rahatrahvi või arestiga, siis kavandatava seadusemuudatuse kohaselt tehtaks ühiskondliku vaenu õhutamisest kuritegu, mille eest saab inimesi karistada mitte ainult rahalise karistuse, vaid ka kuni 1-aastase, korduval süüdimõistmisel koguni kuni 3-aastase vangistusega. Lisaks sellele tahetakse nn vaenukõne kriminaliseerimise plaani kohaselt kaotada karistusseadustiku paragrahvist 151 ära nõue, et inimeste süüdi mõistmiseks ühiskondliku vaenu õhutamises peaks nad olema põhjustanud oma väljaütlemistega reaalse ohu kellegi elule, tervisele või varale – piisaks ohu põhjustamisest avalikule korrale, mis on aga nii uduselt määratletud mõiste, et keegi ei oska vähegi rahuldava täpsusega öelda, mis sinna alla mahub, mis mitte.

Seejuures kinnitab mitmete lääneriikide kogemus, et nn vaenukõne kriminaliseerimine kujutab endast reaalselt väga tõsist ohtu sõnavabadusele, kuna keegi ei tea täpselt, milliseid väljaütlemisi hakatakse käsitlema ühiskondliku vaenu õhutamise kuriteona ja see suunab inimesi rakendama enesetsensuuri, hoidudes ideoloogiliselt ja poliitiliselt tundlikel teemadel (nt homo- ja sooideoloogia või massiimmigratsiooni soosiva multikultuursuse ideoloogia ühiskonnale pealesurumine) domineerivate positsioonidega vastuolus olevate seisukohtade väljendamisest.

6) Kuidas saab kampaaniaga liituda?

Kõige lihtsam on kampaaniaga liituda siin samas veebilehel https://sonaonvaba.ee – see võtab vaid mõne hetke ega vaja ID-kaardi kasutamist. Selleks sisestage oma nimi ja kontaktandmed ning vajutage petitsiooniga liitumise nuppu. Seejärel saadetakse Teile e-postiga kinnituskiri, milles sisalduvale lingile vajutades tuleb Teil petitsiooniga liitumine kinnitada.

Kampaaniaga saab liituda ka nii, et kirjutate alla paberile trükitud petitsioonile ning saadate selle meile. Petitsioonilehe saate välja printida SIIT. Kui soovite, siis võime Teile meie poolt trükitud petitsiooni või mitu petitsiooni saata ka posti teel. Samuti saate neile ise meie sihtasutusse järgi tulla.

7) Kust saab kampaania käigu kohta jooksvat teavet?

Kõige lihtsam on kampaania kohta jooksvat teavet saada kas meie kampaania Facebooki lehe vahendusel või portaalist Objektiiv, kus kajastame kõiki olulisemaid kampaaniaga seotud uudiseid.

8) Kui palju inimesi on petitsiooniga liitunud?

Kampaaniaga liitunud inimeste arvust annab ülevaate loendur kampaania kodulehe avalehel. Loendur värskendub automaatselt veebi teel petitsiooniga liitunute lõikes, ent mitte tavaposti teel laekunud allkirjade mõttes, aga ka viimase osas värskendame seda perioodiliselt, pidades silmas nii siinse veebilehe kui ka paberkandjal laekunud petitsioonide teel kampaaniaga liitunud inimeste arvu.

9) Millised ühendused on avaldanud petitsioonile toetust?

Seni ei ole ükski laiemat tuntust omav ühendus formaalselt meie petitsiooni toetanud. Küll aga on nii Eesti Konservatiivne Rahvaerakond kui ka Erakond Isamaa väljendanud vastuseisu nn vaenukõne kriminaliseerimise püüdlustele.